Skip to content ↓

Local Governing Body

Local Governing Body

The Governors work as a team under the authority of the Diocese of Arundel and Brighton and within the Xavier Catholic Education Trust Scheme of Delegation and are responsible for strategic oversight and making sure that the school provides the best possible education within a caring and supporting Catholic school environment.

 

The Marist Local Governing Board consists of:

Emily Fanzo 

Head of School

Kate Licence

Executive Headteacher

Rhoda Breakell

Chair, Foundation Governor

Sue Jarrett

Foundation Governor

Eleanor Grady

Foundation Governor

Eugene Smith

Foundation Governor

 

Myooran Sithamparanathan

Parent Governor

Opeyemi Sebastian

Parent Governor

 

Kathryn O’Reilly

Foundation Governor

 

 

 

 

Governor Details

Full name of Governor

Governor Category & Source of Appointment

Term of office

(Term of office is 4 years unless otherwise stated)

Governor Roles & Committee Membership

Declarations on register of business & pecuniary interest/ details of governorships at other schools

From

Emily Fanzo

Head of School

Headteacher

Appointed by the Trust

01/09/2023 –

Ex officio

Headteacher

School employee

 

Kate Licence

Executive Headteacher

Executive Headteacher

Appointed by the Trust

01/09/2016 –

Ex officio

Executive Headteacher

Trust employee

 

Rhoda Breakell (Chair)

Foundation Governor

Appointed by the Diocese

20/09/2021 –

19/09/2025

Chair

Committees:  HT Appraisal

Lead:  Safeguarding, Pupil Premium, Leadership, Trust Liaison

 

Owner, The Orchard Nursery Ltd

01/06/2010

Sue Jarrett

Foundation Governor

Appointed by the Diocese

2/11/2022 –

1/11/2026

Admissions Committee (Chair)

Lead:  SEND, LAC/PLAC

Website compliance (Autumn)

None

 

Eleanor Grady

Foundation Governor

Appointed by the Diocese

16/05/2023 –

15/05/2027

Pay Committee Lead: Catholic Ethos, Wellbeing

Family member is employed in another school run by the Trust

01/09/2019

Leanne Oliver

Staff Governor

Elected by Staff

12/09/2023 –

11/09/2023

Lead: Equality, Diversity & Inclusiveness

School employee

 

Kathryn O’Reilly

Foundation Governor

Appointed by the

Diocese

11/10/2023 –

10/10/2027

Admissions Committee Lead: Inclusive approach to the curriculum

None

 

Opeyemi Sebastian

Parent Governor

Elected by Parents

1/09/2022  -

31/08/2026

Admissions Committee

Lead:  Health & Safety, Strong Leadership (SDP)

Child attends the school

 

Myooran Sithamparanathan

Parent

Elected by Parents

11/12/2020  -

10/12/2024

Lead:  Pupil attainment / progress

Pupil Premium

Child attends the school

 

Eugene Smith

Foundation Governor

Appointed by the Diocese

07/03/2023 –

06/03/2027

Vice Chair

Pay Committee (Chair)

Honorary Treasurer, Lead: Finance

None

 

 

We would like to thank the following Governors who have served over the last 12 months but who are no longer serving:

 

Full name of Governor

Governor Category

Term of office

Governor Roles & Committee Membership

Declarations on register of business & pecuniary interest/ details of governorships at other schools

Philip Haddow

Foundation Governor

Appointed by the Diocese

1/09/2019 –

31/08/2023

Pay Committee

Honorary Treasurer,

Finance

None

Laura Plastow

Foundation Governor

Appointed by the Diocese

27/10/2020 –

31/08/2023

Pay, Admissions Committees

CLA/PLAC, Equalities,

Health & Safety

None

Helen Shandley

Staff

Elected by Staff

01/09/2019  -

Resigned 16/05/2023

Health & Safety

Relationship & Sex Education

SEND

School employee

Fr Alex Hill

Foundation Governor

Appointed by the Diocese

05/07/2021

Resigned 27 March 2023

 

None

Esther Waplington

Foundation Governor

Appointed by the Diocese

30/04/2019  -

Resigned 24 January 2023

 

None